U osób obarczonych dużym ryzykiem wystąpienia odwarstwienia siatkówki można zastosować działania profilaktyczne.
W związku z tym, że przyczyny odklejenia siatkówki mogą być różne, stworzono również podział tego schorzenia na trzy rodzaje.
Jeżeli pozostałe sfery gałki ocznej funkcjonują prawidłowo – jest duża szansa na samoistne zasklepienie się szczelin w siatkówce.
Następnie wprowadza zastępczy, dedykowany temu olej lub gaz o zdolności do stopniowego rozprężenia w jamie ciała szklistego. Na końcu przy pomocy lasera zabezpiecza okolice przedarcia. Olej lub gaz musi być wymieniony, lub usunięty po kilku miesiącach, a nawet latach – to zależy od opinii lekarza.
Odwarstwienie siatkówki nie wywołuje bólu. Kiedy zatem należy szukać pomocy lekarskiej? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta?
Odklejenie siatkówki nie boli! W niektórych przypadkach początek choroby jest całkowicie bezobjawowe. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ odklejanie się siatkówki articleępuje, a pacjent zauważa niepokojące objawy dopiero w późnym stadium, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki. Co robić?
Wśród przyczyn odklejenia siatkówki wymienia się różne sytuacje. Wpływ na to ma ogólny stan zdrowia człowieka i inne choroby, z jakimi się zmaga. Przyczyną odwarstwienia siatkówki może być wypadek i mechaniczne uszkodzenia oka.
Odwarstwienie siatkówki leczone jest też poprzez wszczepienie silikonowej taśmy, która odgrywa rolę opatrunku. Przywraca on szczelność tkanek. Kolejna metoda to drenaż płynu podsiatkówkowego lub aplikacja do oka gazu.
Niestety pacjenci nierzadko bagatelizują objawy, które mogą się na second cofnąć. Niestety w tym czasie (pozornego powrotu do zdrowia) odwarstwienie obejmuje coraz większe obszary siatkówki, a kolejnym objawem może być całkowita utrata wzroku.
W tym przypadku również stosowany jest gaz. Niekiedy też aplikuje się specjalny olej silikonowy, który po pewnym czasie musi zostać usunięty.
Może to oznaczać kurczenie się ciała szklistego. Czasami chory może zaobserwować coś w stylu zasuwającej się na oko ciemnej zasłony czy chmury, która sukcesywnie będzie się powiększać a wraz z nią ubytek website widzenia.
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych.
Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych. Przeczytaj więcej od tego autora
odklejenie się siatkówki wady wzroku utrata wzroku odwarstwienie siatkówki Więcej z działu Choroby oczu i wadu wzroku Plastyka powiek na NFZ. Sprawdź, komu przysługuje, nim zapłacisz z własnej kieszeni Każdy z nas robi to codziennie. Chirurg: ten nawyk może prowadzić nawet do utraty wz… Czasem suplement nie pomoże. Przyczyny drgania powiek bywają poważne Bolą cię oczy od pracy przy komputerze? Wykonaj 4 proste ćwiczenia, a poczujesz różn… To często ostatni dzwonek, by uniknąć utraty wzroku.